Sklep internetowy stanowi szansę rozwoju i zwiększenia zysków dla firmy produkcyjnej. Zwiększenie zasięgu działań, dostępności dla klienta i poprawa marży ze sprzedaży, to tylko niektóre z korzyści z uruchomienia sklepu internetowego, o czym więcej pisaliśmy Tutaj.

Gdy już jednak zdecydujemy się na wdrożenie w firmie internetowej platformy sprzedaży bardzo ważne staje się pytanie: na co należy zwrócić szczególną uwagę? Co zapewni rację bytu dla naszego sklepu, a co wyróżni go na tle wielu innych i znacząco poprawi jakość i wydajność procesów sprzedażowych w firmie? Jakie istotne kwestie powinnismy przemyśleć, jeśli znacząca część naszej sprzedaży jest generowana przez dystrybutorów?

Podstawy Sukcesu

Lata rozwoju branży E-commerce znacząco podniosły standardy zakupów w internecie. Sprawiło to, że coraz częściej kupujemy w sieci, lecz również podniosło oczekiwania klientów, wobec tego witryn, w których chcieliby zostawić swoje pieniądze. Elementy takie jak wysokiej jakości, trafny marketing, zachęcający UX oraz obsługa przed- i posprzedażowa, stanowią podstawy każdego sklepu internetowego, jednak przy większym wysiłku mogą nam dać znacznie więcej.

Marketing

Nowoczesne działania marketingowe to nie tylko ciekawe teksty i estetyczne grafiki reklamowe naszych produktów. Poza tradycyjnym budowaniem świadomości klienta coraz większą rolę odgrywają precyzyjne działania reklamowe, skrojone na potrzeby konkretnych grup klientów. Dzięki zdobyczom technologii (profilowanie, marketing automation i inne) możemy dotrzeć do klienta z konkretnymi zainteresowaniami, w konkretnej lokalizacji oraz historii interakcji z naszą stroną. Jeśli dołożymy do tego regularne i ukierunkowane działania SEO: zainteresowani zakupem klienci wchodzą do naszego sklepu!
I co teraz?

UX

Jakiś czas temu Marianne Sweeny określiła „UX to nowe SEO”. Co ciekawe już na pierwszy rzut oka widać cechy wspólne obu tych obszarów. Na pozytywne wrażenia użytkownika składają intuicyjność, szybkość działania, przemyślana architektura informacji, brak natrętnych reklam, wygodna wersja mobilna i wiele innych. Dobrze zaprojektowany, pod kątem UX, sklep po prostu sprawia, że czujemy się w nim dobrze i chcemy do niego wracać. Co ciekawe już od dłuższego czasu wiele zasad „dobrego UX” ma coraz większy  wpływ na pozycjonowanie! Przeglądarki nagradzają przyjazne dla użytkownika strony, a my zyskujemy podwójnie.

Obsługa klienta

Klient już przyszedł do naszego sklepu, dobrze się w nim poczuł więc postanowił coś kupić. To co sprawi, że pozytywnie zapamięta całe spotkanie z nami to wysokiej jakości obsługa klienta! Szybka wysyłka, mail z potwierdzeniem zamówienia, kod do śledzenia przesyłki, możliwość modyfikacji zamówienia i szybki kontakt zapewnią poczucie kontroli i zadowolenie kupującym.

Klucze Sukcesu w sprzedaży B2B

Żeby odnieść pełen sukces, nie można sobie pozwolić tylko na przeciętność. Co prawda wysokiej jakości Marketing, UX i Obsługa Klienta już często stawiają nas wysoko wśród konkurencji, jednak żeby wygrać warto zrobić coś więcej. Działania te nie tylko muszą dotyczyć bezpośrednio klienta, lecz mogą być działaniami usprawniającymi pracę w firmie przez co będziemy mieli za więcej czasu i pieniędzy.

Wymienione wyżej kwestie są wspólne dla każdego przypadku sprzedaży online. Jesteś jednak producentem, Twoje kanały sprzedaży mogą obejmować zarówno sprzedaż bezpośrednią, jak i sprzedaż za pomoca sieci sytrybucji. Twoi klienci mają często indywidualną politykę cenową, historię, na podstawie której przyznajesz zniżki, czy konkretne warunki kredytu kupieckiego. Sprzedaż przez dystrybutorów + otwarcie nowego kanału sprzedaży za pomocą platformy e-commerce to rownież zagrożenie. Nie możesz sobie pozwolić na budowanie konkurencji kanibalizującej z trudem zbudowane kanały sprzedaży tradycyjnej. Stąd najistotniejsze jest mądre opwracowanie strategii ecommerce wkomponowanej w funkcjonujący model handlu.

Indywidualne ceny

Jedną z charakterystycznych cech dla internetowych sklepów nastawionych również na sprzedaż B2B jest Indywidualna polityka cenowa dla różnych grup klientów. Daje to nam możliwość określania konkretnych cen bądź rabatów dla klienta dla którego mamy wynegocjowane specjalne warunki w ramach na przykład umowy o współpracę. Dzięki temu taki klient będzie mógł również korzystać z wygód zamawiania przez internet zachowując swoje indywidualne warunki.

Platforma zakupowa dla dystrubutorów

Nowa platforma ecommerce nie musi oznaczać odejścia od współpracy z dystrybutorami. Popatrzmy na sklep internetowy jako na nowe narzędzie budowania relacji z naszymi dystrubutorami, którzy otrzymają wygodną metodę zamawiania towaru, a za realizowanie określonych planów sprzedażowych otrzymują automatycznie naliczane bonusy w postaci lepszych cen, lub korzystniejszych warunków kredytowych.

Integracja z ERP

Jedną z podstaw organizacji w wielu średnich i większych firmach jest system planowania zasobów przedsiębiorstwa. W szczególności w firmach produkcyjnych gdzie zapewnia kontrolę nie tylko nad stanami magazynowymi produktów lecz również materiałów potrzebnych do ich wykonania. Naturalnym jest więc to, że warto z tym systemem zintegrować nasz sklep i zapewnić automatyzację stanów magazynów z tym co kupują klienci przez internet.

Program Lojalnościowy

Najlepszy klient to klient już do nas przekonany, z którym posiadamy historię współpracy. Oprócz pozytywnych relacji biznesowych dodatkowo jego ponowny zakup wymaga mniejszych nakładów na marketing, niż w przypadku nowego klienta. Właśnie dlatego warto zadbać! Dobrze skonstruowany i wdrożony do sklepu internetowego program lojalnościowy zachęca do kolejnych zakupów i buduje przywiązanie do naszej marki.

Jak widzimy na sukces sklepu internetowego dla firmy produkcyjnej składa się wiele warunków. Korzyści, które nam on oferuje są jednak warte ich spełnienia w coraz bardziej internetowym Świecie. Na zapewnienie tych wymogów potrzeba również nowoczesnej i elastycznej platformy E-commerce. Pod kątem możliwości, które nam daje godne polecenia jest Magento. Magento eCommerce to nowoczesna, profesjonalna i skalowalna platforma e-commerce, która pozwala na tworzenie zaawansowanych sklepów internetowych. W LemonMind zajmujemy się projektowaniem i wdrażaniem sklepów zintegrowanych z systemami ERP, CRM, WMS.

W LemonMind stworzyliśmy MagentoB2B.it – platformę sprzedaży B2B, pozwalającą na tworzenie sklepów internetowych dedykowanych do sprzedaży klientom biznesowym.

Takie sklepy cechują się dostosowaniem działania do specyfiki sprzedaży sektora B2B i oferują m. in.:

  • Możliwość składania zamówienia w miejsce standardowego koszyka zakupów.
  • Tworzenie indywidualnych reguł cenowych per klient, per grupa klientów.
  • Możliwość przypisania klientów i ich zamówień do konkretnego handlowca, agenta.
  • Negocjacje cen w ramach procesu obsługi zamówienia.
  • Integracja z systemami ERP, CRM.

Zachęcamy do zapoznania z naszymi rozwiązaniami i do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z wdrożeniem sklepu internetowego w firmie produkcyjnej.

Udanej sprzedaży!

Zainteresował Cię ten wpis? Dowiedz się więcej:

Share This