Prowadząc sklep w internecie, zapewne każdy e-sprzedawca, zastanawiał się, czy warto rozpocząć sprzedaż na wielkich, miedzynarodowych platformach e-commerce. Natychmiastowy dostęp do setek milionów potencjalnych klientów, względnie niska bariera wejścia, wydają się bardzo atrakcyjne dla przeciętnego właściciela e-sklepu w Polsce. Jednak przed rozpoczęciem zagranicznej ekspansji, warto dokładniej przeanalizować dostępne możliwości i pomijając już kwestie techniczne, zorientować się, która platforma najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Lista platform e-commerce działających w Europie Zachodniej :
 
Amazon
Chyba najbardziej popularny i zarazem największy marketplace na świecie. Wartością sprzedaży dorównują mu jedynie platformy handlowe z grupy Alibaba i zapewne między tymi firmami, będzie toczył się pojedynek o dominację w branży e-commerce. Amazon w początkowych latach swojej działalności, działał jako typowy sklep internetowy sprzedający książki. Z biegiem czasu stał się gigantem w branży e-commerce, oferując prawie każdy rodzaj asortymentu. Po latach działalności, wykorzystując swój zasięg i markę, otworzył również marketplace – miejsce dla właścicieli e-sklepów, producentów i dystrybutorów. Dziś niemal każdy, może założyć konto na Amazonie i rozpocząć sprzedaż na tej platformie. Amazon działa w 13 krajach, niemalże na każdym kontynencie. Oprócz samej platformy, firma oferuje również tzw. Fulfillment by Amazon (FBA), usługi logistyczne i magazynowe, skierowane do sprzedawców, wystawiających swoje produkty na Amazonie.
Oto kilka interesujących statystyk dotyczących tej platformy :
Amazon.com – Stany Zjednoczone
Ilość odsłon strony w miesiącu wrześniu – 2.3 mld
amazon-us
Amazon.co.uk – Wielka Brytania
Ilość odsłon we wrześniu : 420 mln
slajd1
Amazon.de – Niemcy
Ilość odsłon we wrześniu : 392 mln
amazon-de
Ebay
Ebay to internetowy serwis aukcyjny, założony w 1995 roku w USA przez Pierre’a Omidyar’a. W chwili obecnej firma działa w 37 krajach, oferując możliwość sprzedaży i zakupu bardzo szerokiej gamy produktów.  Model biznesowy, na którym opiera się działalność serwisu jest bardzo prosty –  Ebay pobiera prowizję od sprzedaży, której koszty ponosi sprzedający. Serwis jest całkowicie bezpłatny dla kupujących.
Oto kilka statystyk dotyczących tej platformy :
Ebay.com – Stany Zjednoczone
Ilość odsłon w miesiącu wrześniu to 1,1 mld
Ebay.co.uk – Wielka Brytania
Ilosć odsłon we wrześniu: 383 mln
Ebay.de – Niemcy
Ilość odsłon we wrześniu : 234 mln
Oto lista mniejszych platform e-commerce, dostępnych również dla sprzedawców z Polski :
Zalando – To zamknięty marketplace, który dbając o wysoką jakość oferowanego asortymentu, wybiera jedynie tych sprzedawców, którzy oferują markowe produkty. Zalando, założony przez braci Samwer podobnie jak Amazon, zaczynał jako typowy sklep internetowy, z tą różnicą, że zamiast książek, sprzedawał obuwie i dopiero po kilku latach działalność uruchomił marketplace dla zewnętrznych sprzedawców.
DaWanda – marketplace dla niezależnych projektantów, małych i średnich właścicieli sklepów internetowych.
Etsy – największa platforma dla twórców tzw. DIY (Do It Yourself). Miesięcznie odwiedzana ponad 180 mln razy.
Pixmania – marketplace założny w 2000 roku we Francji, skupiający się głównie na sprzedaży sprzętu elektronicznego i zabawek dla dzieci
Fruugo – międzynarodowa platforma, oferująca ponad 2,5 mln przedmiotów. Działa w większości krajów europejskich i USA.
Hitmeister – niemiecki marketplace, skupiający się na handlu elektroniką, płytami DVD, grami komputerowymi i muzyką.
Galerieslafayette – francuska platforma skupiająca ekskluzywne marki. Jest zamkniętym marketpace’em – akceptuje jedynie wybranych sprzedawców.
Cdiscount – założona we Francji platforma, obecnie działa na 4 kontynentach, generując obrót w wysokości ponad 1.6 mld euro rocznie (dane z 2013r)
Fnac – jest trzecią najpopularniejszą platformą e-commerce we Francji z ponad 15 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Najczęściej spotykane produkty dostępne na tej platformie to artykuły biurowe, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne
PriceMinister część potężnej firmy Rakuten (lidera e-commerce w Japoni). Szeroki wachlarz oferowanych produktów przyciąga co miesiąc ponad 22mln użytkowników.
Asos– notowana na Londyńskiej Giełdzie papierów wartościowych firma, która jest właścicielem platformy, w 2015 roku osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 1,1 mld £. Platforma skupia niezależnych sprzedawców, projektantów, oferujących ekskluzywną odzież, obuwie i modowe dodatki.
Integracja sklepu internetowego z międzynarodowymi platformami e-commerce to duża szansa na zwiększenie przychodów ze sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że nie każda platforma jest odpowiednia dla obranego modelu biznesowego. Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże w wyborze właściwego miejsca.
Share This